Milyen fogantyút válasszak?

Milyen bútor fogantyút válasszak?

A bútortervezésben – a bútorlap és munkalap színek mellett- nagyon fontos szerepet játszanak a fogantyúk. Jelentősen hangsúlyozzák az egyes bútorok kialakítását és hozzájárulnak annak vizuális megjelenéséhez. 

Tapasztalataink alapján sokszor tanácstalanok a megrendelők ebben a témában. A konyhatervezés során sokszor spontán döntik el milyen fogantyút szeretnének, anélkül, hogy végig gondolnák a fogantyúk milyen hatással lesznek a bútor megjelenésére és praktikusságára a későbbiekben. 

Azért létezik ennyi féle formájú és eltérő anyagú fogantyú, hogy minden egyedi bútorhoz ki lehessen választani a leginkább megfelelőt.

Nézzük milyen bútor fogantyú megoldások léteznek?

Fém konyhai fogantyúk

A fémből készült fogantyúk különösen népszerűek és a klasszikus konyhai fogantyúkhoz tartoznak. Rozsdamentes acél, króm, alumínium, fekete króm, antik vashulladék, fekete, fehér vagy éppen réz színben is kaphatók. Sokféleségük miatt bármilyen konyhai kialakításhoz használhatók, modern design konyhákhoz, vagy éppen rusztikus vidéki konyhákhoz is jól passzolnak. Ezenkívül a fém fogantyúk különösen tartósak és még a nagy terhelés sem árt nekik. A könnyű beszerezhetőség és széles választék miatt igen népszerűek ezek a fogantyúk.

Sárgaréz konyhai fogantyúk

Az aranyszínű anyag nemes varázst kölcsönöz a konyhának, amely a fogantyú alakjától függően stílusosan kiegészíti a vidéki házak konyháit, vagy egyszerű változatban teremti meg a modern konyhák színterét. A sárgaréz, réz és cink ötvözete, amelyet erősebb tisztítószerek használata károsíthat. Jobb, ha ezeket a fogantyúkat szappanos vízzel és puha mikroszálas ruhával tisztítjuk.

Porcelán konyhai fogantyúk

A porcelán gombok vagy fogantyúk többnyire a hagyományos vidéki házak konyháiban találhatók, és nosztalgikus érzetet kölcsönöznek a konyha kinézetének. Az anyag azonban nagyon érzékeny és gyorsan megsérülhet. Éppen ez a törékenység ad valami nagyon különlegeset a konyhának, így a porcelán fogantyú kiváló választás, különösen a vintage megjelenésű konyhák számára.

Fa konyhai fogantyúk

A fa fogantyúk is nehezen tudnak lépést tartani a fém tartósságával, így ezt az anyagot ritkábban választják. A frontokkal vagy a fa munkalappal együtt azonban a fa fogantyúk rendkívül harmonikus megjelenést biztosítanak a konyha kialakításában és gyakorlatilag bármilyen színre festhetők.

Megbízható asztalost keres? Válassza a Modul Furniture csapatát!

Nézze meg referenciáinkat és vegye fel a kapcsolatot egy kötelezettségmentes konzultációra.

Bőr konyhai fogantyúk 

Kétségtelen, hogy a természetes vagy valódi bőrből készült fogantyúk nagyon különleges megjelenést kölcsönöznek a konyhának, és különösen jól passzolnak a sötét, fa színű konyhabútorokhoz. Az anyag azonban nagyon érzékeny, mert nehéz tisztítani. Idővel a használat nyomai természetes, autentikus patinát alkotnak.

A konyhai fogantyúk típusai és formái

A megfelelő fogantyúk keresésekor különböző formák és méretek széles választékára számíthatunk. Bemutatjuk a különböző típusokat, és megmutatjuk, hogy mely konyhai stílusokhoz, frontokhoz és anyagokhoz passzolnak különösen jól az adott fogantyúk.

Íves fogantyúk

Az íves fogantyú az egyik klasszikus a fogantyúk között. Különösen praktikus és úgy van kialakítva, hogy még a nehéz szekrényajtók és a kihúzórácsok is gond nélkül nyithatók ezáltal. Ezek a fogantyúk sokféle anyagból kaphatók és rendkívül strapabírók. 

Rúd- vagy korlátfogantyúk

Ha modern hatást szeretnénk elérni a konyhában, akkor a rúd,- vagy korlátfogantyúk szintén alkalmasak erre. A kihúzható szekrények és a konyhai szekrényfrontok teljes szélességére is kiterjedhetnek. Mivel ez a fajta fogantyú nem igényel díszítést, szinte bármilyen lakberendezési stílussal kombinálható. A rúd fogantyúk különösen vonzóak a modern konyhákban.

Élfogantyúk, fogantyúprofilok

A konyhai fogantyúk másik modern fajtája az élfogantyú és fogantyúprofil, amik szintén teljes szélességben végigfutnak az ajtók tetején. Az alsó szekrények esetében a profilok a felső élre vannak felszerelve, míg a felsőszekrények esetében alul helyezkednek el. Ennek eredményeként harmonikusan illeszkednek a konyhai kialakítás általános képébe, és finoman hangsúlyozzák a konyhai frontok megjelenését. Az élfogantyúk és fogantyúprofilok általában rozsdamentes acélból készülnek, és különösen jó választás modern konyhákhoz.

Gombfogantyúk

Legyen szó retró konyháról vagy rusztikus vidéki konyháról – a gombfogantyúk otthonosságot és nosztalgikus hangulatot sugároznak. A gombokat általában a fiókok közepére és a szekrényajtók sarkaiba szerelik fel, így bár a szemlélő közvetlen látómezőjében vannak, semmiképpen sem zavaróak. A gombfogantyúk sokféle kivitelben kaphatók, a rozsdamentes acél, sárgaréz vagy réz színű egyszerű változatok mellett bőrből kialakított gombokat is találhatunk.

Kagyló fogantyúk

A kagyló fogantyúk nosztalgikus hangulatot kölcsönöznek minden konyhának, és a régi gyógyszertári szekrényekre emlékeztetnek. Rozsdamentes acél színű fém változatban vagy fekete és fehér színben is kaphatók. A vonzó design különösen jól néz ki a fából készült vidéki házak konyháiban.

Fogantyú nélküli nyitásmegoldások

Az utóbbi években különösen ez vált a modern konyhák jellemzőjévé. Mivel ezek a konyhák a frontok letisztult megjelenésére összpontosítanak, így a fogantyú nélküli nyitásmegoldások jól kiegészítik ezeket a konyhákat.

Fogantyúmart bútorlapok: 

Festett vagy fóliázott kivitelben érhetők el és itt magában a bútorlap felső élében (felsőszekrényeknél pedig alsó élében) kerül kialakításra a nyitási megoldás, általában oldalról egy J betűt formázó bemarással. 

„Gola” rendszerek: 

A bútortestbe bemart J, C, L alakú fém profilok, melyek a fiókok között vagy az ajtók tetejénél találhatóak. Itt is magát a bútorlapot fogjuk meg a nyitás során, az ehhez szükséges teret a profil formája biztosítja a kezünk számára. Hátránya, hogy a profil – szemben egy ajtó tetejére ültetett fogantyúprofillal- fix marad a bútorban és ezáltal helyet veszítünk a magasságból- gondoljunk csak pl. 3 fiókra és a köztük húzódó 7cm magas fix profilokra. Modern konyháknál viszont igazán elegáns megjelenést kölcsönöznek a vízszintesen futó profilok konyhánk számára.

Push open, vagy push to open nyitás:

Nagyon egységes front alakítható ki ezzel a megoldással, csak pár mm széles vonalak futnak a bútorunk frontján. A nyomásra nyíló ajtókat egy kilökőszerkezet segítségével lehet kinyitni, amit az ajtó vagy fiók megnyomásával tudunk elérni.  

Elektronikus nyitás:

Ma már mondhatjuk, hogy természetesen erre is van lehetőség. Nyitás akár csak kezünk vagy lábunk közelítésével, mozdításával vagy a frontok megnyomásával lehetséges. Elektronikus kilökő, vagy felnyílószerkezetek végzik az ajtók nyitását és zárását egyaránt.

Összefoglalva tehát, igenis megéri időt fordítani a fogantyúk alapos tanulmányozására és kiválasztására, hiszen számtalan lehetőség közül lehet választani, amik végül mind befolyásolják a konyhánk kinézetét és praktikus használhatóságát.

Amennyiben tanácsra van szüksége, keressen minket bizalommal elérhetőségeink egyikén!

Facebook
Email
LinkedIn
SZERZŐ
Picture of Mile Tamás

Mile Tamás

Üdvözlöm! Mile Tamás vagyok, A Modul Furniture Kft. tulajdonosa és ügyvezetője. Cégünk minőségi egyedi bútorok gyártásával, tervezésével és beszerelésével foglalkozik Nyugat-Dunántúl területén.

INGYENES

Ingyenes konyhatervezési útmutató

Amit mindenképp érdemes tudnia ha konyhatervezés előtt áll.

PROFI ASZTALOST KERES?

FORDULJON HOZZÁNK BIZALOMMAL